منشور حقوق شهروندی

مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی

مشترک گرامی؛ کلیه حقوق و تکالیف شما در ارتباط با شرکت گاز در «مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی» درج شده است. لطفاً آن را مطالعه فرمایید.

مشاهده و پرداخت قبوض گاز
جهت مشاهده و پرداخت الکترونیکی صورتحسابهای گاز،با درج شماره اشتراک خود در کادر پایین،کلید مشاهده را بزنید
تعالی سازمانی

ارکان جهت ساز


بایگانی موضوعی
درخواست و دریافت کد پستی


اینستاگرام         آپارات

تعمیر و سرویس هیترهای ایستگاه‌های گاز و اهمیت و نقش آن در پایداری گاز در زمستان

صنایع بالادستی نفت و گاز، صنایعی پر انرژی هستند. این صنایع ملزم به استفاده از انرژی زیادی جهت فرآوری گاز و مایعات خام، قطران نفت هستند. یکی از نواحی خاصی که مورد توجه صنایع بالادستی است مصرف انرژی در گرمکن های مورد نیاز در مسیر خط لوله گاز است و سوختی که جهت تأمین آتش مورد نیاز این گرمگن ها است گاز پالایش شده با کیفیت بالا می باشد. امروزه با توجه به قیمت رو به افزایش سوخت و قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست، نیازاساسی به عملیات تحلیلی، طراحی و تعمیری مربوط به افزایش بازدهی گرمکن های ایستگاه های گازی است. اخیراً در شرکت ملی گاز ایران اقدامات بسیاری در جهت کاهش مصرف هیترهای گازی در جهت مصرف بهینه گاز طبیعی و حفاظت از محیط زیست صورت گرفته و با استفاده از این روش ها میزان بسیار زیادی از هدررفت گاز طبیعی جلوگیری شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان قم، آقای عظیم قربانی، مهندس ارشد نگهداری و تعمیرات ابزار دقیق شرکت گاز استان در گفت و گویی که با خبرنگار ما داشت، در خصوص لزوم استفاده از هیترهای گازی در ایستگاه های گازرسانی، نحوه استفاده از آن ها و راهکارهای استفاده بهینه از آن ها به بیان مسائلی پرداخت.

ایشان در ابتدا گفت: در ترمودینامیک اثری به نام ژول تامسون وجود دارد. این اثر بیان می کند که وقتی فشار گاز افت پیدا می کند دمایش نیز کاهش می یابد. مخصوصاً زمانی که دمای محیط هم خیلی پایین باشد در لوله های گاز, علاوه بر گاز، هیدرات های کربن و بخار آب هم پدیدار می شود. هنگامی که دما به نقطه ی شبنم برسد در ایستگاه های ورودی شهر فشار از ۱۰۰۰ به ۲۵۰ PSI می رسد و هیدرات های کربن و بخار آب به صورت مومی شکل و یخ زده و کریستالی تبدیل می شوند. در این هنگام عبور گاز دچار مشکل می شود و در اصطلاح ایستگاه گازرسانی از سرویس خارج می شود و حتی ممکن است که گاز شهر قطع شود. راه حل این مشکل استفاده از گرمکن های گازی می باشد. هیترها یا گرمکن های گازی گاز گاز ورودی به ایستگاه ها را می گیرند و برای رسیدن به دمای مشخصی گرم می کنند و سپس به تأسیسات تقلیل فشار می فرستند تا افت دمای حاصل از افت فشار را جبران کنند.

در کل کشور به تعداد ایستگاه های CGS یا بیش تر از آن گرمکن داریم. هیترها اسلوب مشخصی دارند و مخزن مشخصی دارند که داخل آن از سیال واسطه که در آن آب مقطر است پر می شود و این سیال رابط میان گرمای آتش و گاز هست. یعنی کویل آتش سیال را گرم می کند و سیال که گرم شد تیوپ های گاز را گرم می کند.

این گرمکن ها که در حال حاضر در شرکت ملی گاز ایران مورد استفاده قرار می گیرند گرمکن های حمام آبی (بستر آبی) یا غیر مستقیم هستند. از لحاظ تحقیقاتی گرمکن های دیگری مانند هیترهای کاتالیستی، هیترهای استفاده از انرژی های نو، روش های اکونومایزر، استفاده از توربین های انبساطی برای کاهش فشار وجود دارند که در حال حاضر فقط تحقیقاتی بوده و در عمل مورد استفاده قرار نمی گیرند.

کار هیترها بستگی به دمای محیط دارد و وقتی دمای محیط پایین باشد کار هیترها شروع می شود. در قم شروع کار گرمکن ها از برج هشت شروع می شود و فروردین ماه از سرویس خارج می شود. ولی در سال جاری به دلیل بارش های بهاری و اعتدال هوا در اواخر خرداد ماه هیترها از سرویس خارج شدند. گرمکن ها برای گرمایش از حجم وسیعی از گاز مصرف می کنند و هرچه دمای هوا پایین تر باشد مصرف گاز آن ها بالاتر است.

بر همین اساس کارهایی اساسی از قبیل استفاده از شرکت های دانش بنیان برای انجام تحقیقات در اکثر استان ها به منظور کاهش مصرف انرژی انجام شده است. در سال ۹۳ دستورالعملی صادر شد که به موجب آن تمامی استان ها مجاب شدند برای کاش مصرف سوخت هیترها اقداماتی انجام دهند.

آقای قربانی در ادامه گفت و گو خاطر نشان کرد: در سطح استان قم ما ۲۲ هیتر داریم و در یک عملیات ضربتی برای کلیه ی گرمکن ها عملیات بهینه سازی مصرف سوخت هیترها را انجام دادیم. از جمله مهم ترین عملیات بهینه سازی مصرف انرژی، هوشمندسازی مصرف سوخت هیترها می باشد. قبل از هوشمندسازی سیستم هیترها به صورت سیستم کنترل مکانیکال بود. الان تجهیزات هوشمندسازی روی مخزن هیتر قرار میگیرد و مثل ترموستات عمل می کند و بر اساس دما مشعل را خاموش یا روشن می کند.

بر اساس جداول ملی شرکت گاز ایران دمای لازم برای هر منطقه اعم از سرد، گرم و معتدل متفاوت می باشد. ما بر اساس فاصله ایستگاه از اولین PPS دما را روی ۸ درجه تنظیم کردیم و بازه دمایی ۲ درجه در نظر گرفتیم و از دمای ۶ درجه مشعل روشن می شود و روی ۱۰ درجه خاموش می شود. قبلاً دما روی ۱۵ درجه تنظیم بود. با پایین آمدن بازه زمانی روشن بودن مشعل ها صرفه جویی در مصرف انرژی صورت گرفت. با این تکنیک بازه زمانی روشن بودن مشعل ها پایین آمد و باعث شد مشعلی که قبلاً در طول ۸-۷ روشن بود، ۲ساعت یا کمتر روشن باشد. حتی در ایستگاه نیزار مشعل هیچ وقت روشن نشد. چون دمای ورودی گاز بالا بود و سیستم هوشمند تشخیص دادکه هنگام افت فشار دما آن قدر پایین نمی آید که لازم باشد مشعل روشن شود. بنابراین در این ایستگاه ما صرفه جویی ۱۰۰% انرژی داشتیم.

عملیات بعدی تنظیم احتراق بود. در سال های اخیر بحث احتراق مشعل های خانگی و صنعتی خیلی مورد توجه قرار گرفته است، چون کیفیت احتراق تأثیر فوق العاده ای در صرفه جویی انرژی داشته و کاهش آلودگی های زیست محیطی را به همراه دارد. ما برای بالا آمدن کیفیت احتراق از دستگاه آنالیزور گازهای حاصل از احتراق استفاده کردیم و بر اساس استانداردهای سازمان استاندارد مقدار مجاز گازهای حاصل از احتراق را اندازه گیری کردیم و بر اساس آن مقدار مجاز CO، مقدار اکسیژن و مقدارهوای اضافه و دمای دودکش را بدست آوردیم و به موارد واضحی از ناقص سوزی مشعل ها و آلودگی بیش از حد مجاز دست یافتیم و دیدیم که گازها بدون سوختن از دودکش خارج می شوند. پس از همه این نتایج در حین و در پایان عملیات, آنالیزور گرفتیم و مقدار تعیین شده را مشخص کردیم و به صورت دوره ای و در هر ۶ ماه یکبار برای همه گرمکن ها قسمت هایی را که عایق کاری نشدهبود عایق کاری کردیم و از هدررفت آب مقطر هم جلوگیری کردیم.

در زمستان ها که دما پایین است و هیترها مشغول کار هستند، اوج زمان بازدید تخصصی و ادواری از هیترها است. هیترها هر ۵-۴ سال یکبار باید تعمیرات اساسی از قبیل (باز شدن، تست شدن، زنگ زدایی و…) شوند. در تمامی مراحل از پیمانکاران تعمیرات شرکت ملی گاز ایران استفاده می شود.

وی افزود: هزینه هیترها هزینه ی روتین تعمیرات است و در تعمیرات اساسی قطعه خاصی معمولاً عوض نمی شود و معمولاً قطعات تعمیر می شوند غیر از سیستم سوخت رسانی که تعویض می شود. به عنوان مثال اگر قطعه ای از مخزن سوراخ شود با جوشکاری تعمیر می شود. ظرفیت هیترها و طراحی آن ها باهم متفاوت است و با ظرفیت ایستگاه رابطه مستقیم دارد. بعضی هیترها ۲۰۰۰۰۰ مترمکعب بعضی ۸۰۰۰۰ متر مکعب و برخی دیگر با ظرفیت های دیگر می باشند. در خود قم حدود ۲۲ ایستگاه و هیتر داریم و در کل کشور ۱۴۰۰۰ ایستگاه گازی و هیتر داریم.

ایشان در انتهای گفت و گو اظهار امیدواری کرد که با تلاش و همدلی تمامی همکاران پرتلاش در شرکت ملی گاز ایران و با استفاده از بهترین راهبردها در استفاده از هیترهای ایستگاه های گازی، مصرف سوخت هیترها به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.

روابط عمومی شرکت گاز استان قم

۰۳ بهمن ۱۳۹۹

سامانه ارتباط با مشتریان شرکت گاز استان قم

سامانه پیامک: 3000361211
تلفن گویا: 3194

دستور العمل بیمه
دستور العمل استفاده از بیمه مشترکین شرکت گاز
آمار بازدید