منشور حقوق شهروندی

مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی

مشترک گرامی؛ کلیه حقوق و تکالیف شما در ارتباط با شرکت گاز در «مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی» درج شده است. لطفاً آن را مطالعه فرمایید.

تعالی سازمانی

ارکان جهت ساز


بایگانی موضوعی
درخواست و دریافت کد پستی


اینستاگرام         آپارات

گاز استان قم فراتر از استانداردها

رئیس واحد اندازه‌گیری میزان تراز گاز استان را در سال گذشته ۱,۵۶ درصد اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان قم، سید رضا موسوی نیا گفت: سال گذشته میزان گاز تحویلی به استان قم دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده است که از این میزان دو میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب آن فروخته شده است.

وی در ادامه با اشاره به روند کاهش در میزان گازهای تلف شده، بیان داشت: گازهای محاسبه نشده در سال ۹۶، ۲,۱ درصد بوده است که نسبت به سال گذشته ۰,۵۱ درصد کاهش داشته است.

به گفته وی با تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات انجام شده در شرکت گاز میزان گازهای تلف شده کاهش چشمگیری داشته است.

موسوی نیا تصریح کرد: مقدار مجاز پِرت گاز بر اساس ابلاغیه‌های اعلام شده از سوی شرکت ملی گاز ۲,۵ درصد است ولی هرساله شرکت گاز استان قم در کاهش این گازها اقداماتی را انجام داده است تا میزان گازهای تلف شده کاهش یابد.

وی ادامه داد: میزان گازهای تلف شده به صورت نهایی در پایان سال مشخص و اعلام می‌شود ولی میزان این گازها در نیمه نخست امسال ۱,۲۹ درصد می‌باشد.

وی بیان کرد: گازهای تلف شده در بخش‌های مختلفی چون سرقت گاز، فرسودگی شبکه، نشتی و عملیات گازرسانی و تعمیراتی رخ می‌دهد که بازدیدهای ادواری از ایستگاه‌ها و تجهیزات اندازه‌گیری، انجام نشت‌یابی‌های دوره‌ای، نقش مؤثری در کاهش این حجم از گاز دارد.

در ادامه این بحث مهندس تعمیرات وسایل و تأسیسات گازرسانی شرکت گاز استان قم با اشاره به اینکه از گازهای تلف شده به عنوان گازهای محاسبه نشده یاد می‌شود، گفت: این گازها در سه دسته گازهای عملیاتی، گازهای حاصل از نشت شبکه و تجهیزات و نیز حوادث ناشی از عملیات حفاری دیگر سازمان‌ها تقسیم‌بندی می‌شود.

محمدرضا ناصر افزود: در دسته اول (گازهای عملیاتی) حین عملیات توسعه شبکه گازرسانی و تخلیه گاز، حجمی از گاز هدر می‌رود که در محاسبات فروش قرار نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در هنگام تخلیه ناخالصی‌ها و تخلیه هوای شبکه‌های جدید بخشی از گاز هدر می‌رود که با اتخاذ تصمیمات جدید با هدف الزامات صرفه‌جویی و مسائل زیست‌محیطی در حال حاضر تمیزکاری خطوط قدیمی از ناخالصی‌ها، صرفاً در موارد ضروری انجام می‌شود.

وی تعمیرات ایستگاه‌ها را بخش دیگری از علل هدررفت گاز عنوان کرد و گفت: سالانه ایستگاه‌ها اورهال و بررسی می‌شود که در این عملیات‌ها بخشی از خط لوله و تجهیزات باز شده تا مورد بازبینی کارشناسان قرار گیرد در این عملیات‌ها نیز بخشی از گازها در هوا منتشر می‌شود.

ناصر ادامه داد: فیلترینگ گازهای ورودی، پیش گرم کردن گازهای ایستگاه‌های تقلیل فشار اصلی و نیز تعویض کنتورها و رگلاتورها در سطح شهر در قالب عملیات اجرایی نیز موجب بخش دیگری از هدررفت گاز می‌شود.

وی سرقت از لوله‌های گاز (کنتور و رگلاتور) را بخشی از گازهای تلف شده اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این گازها از طریق بررسی مصارف غیرمتعارف و نیز گزارشات مردمی قابل شناسایی و پیگیری است.

وی با اشاره به دقت بالای اندازه‌گیری‌های گاز در زمان دریافت و خرید گاز از مبدأ افزود: این در حالی است که در هنگام فروش گاز به مشترکین با کنتورهای اندازه‌گیری دیافراگمی معمولی و خانگی صورت می‌گیرد که این اختلاف در اندازه‌گیری‌ها در قالب گازهای تلف شده لحاظ می‌شود.

ناصر در ادامه به اقدامات لازم برای کاهش گازهای محاسبه نشده اشاره کرد و گفت: برای کاهش این حجم از گاز در مسیر سوخت‌رسانی هیتر جهت پیش گرم کردن گاز در ایستگاه‌های تقلیل فشار علاوه بر بهینه‌سازی هیترها، کنتور نصب شده است و همچنین از کنتورهای دقیق‌تر برای اندازه‌گیری در هنگام فروش گاز استفاده می‌شود.

وی در خصوص نشت گاز از شبکه افزود: بخش مختصری از گاز از محل اتصالات غیرجوشی هدر می‌رود که تبدیل این اتصالات به جوشی می‌توان در کاهش گازهای محاسبه نشده اقدام کرد و در این راستا نیز با افزایش سرعت رفع نشتی‌های اعلام شده از سوی بازرسی فنی در اتصالات علمکی و زیرزمینی می‌تواند در تأمین این هدف مؤثر باشد.

این کارشناس ادامه داد: استفاده از کنتورهای دیافراگمی ارتقاء یافته جهت افزایش دقت و کیفیت گازرسانی به مشترکین از سه سال پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روابط عمومی شرکت گاز استان قم

۱۱ مرداد ۱۴۰۰

سامانه ارتباط با مشتریان شرکت گاز استان قم

سامانه پیامک: 3000361211
تلفن گویا: 3194

دستور العمل بیمه
دستور العمل استفاده از بیمه مشترکین شرکت گاز
آمار بازدید
آخرین مطالب