منشور حقوق شهروندی

مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی

مشترک گرامی؛ کلیه حقوق و تکالیف شما در ارتباط با شرکت گاز در «مجموعه مقررات و شرایط استفاده از گاز طبیعی» درج شده است. لطفاً آن را مطالعه فرمایید.

تعالی سازمانی

ارکان جهت ساز


بایگانی موضوعی
درخواست و دریافت کد پستی


اینستاگرام         آپارات

بایگانی ماهانه

گزارش مصرف گاز شهروندان ۱۱/۱۰/۸۷

 مصرف گازشهروندان قم دیروز ۵۳ هزار متر مکعب کمتر از روز قبل از آن بود. بنابر اعلام شرکت گاز استان قم  شهروندان قم دیروز  چهار میلیون و ۲۰۴ هزارمترمکعب گاز مصرف کردند که این میزان در مقایسه با روز دوشنبه حاکی از کاهش ۵۳ هزارمترمکعبی گاز است.  ساکنان شهرهای کهک/ جعفریه و دستجرد هم دیروز به ترتیب ۱۰۳ ، ۷۳ و ۱۲ هزارمترمکعب گاز مصرف کردند که نسبت به روز قبل از آن شهر های کهک و دستجرد باکاهش مصرف گازو شهر جعفریه با افزایش روبروبوده است.  شرکت گاز استان قم باردیگر از مردم خواست با توجه به در پیش بودن فصل سرما ، در مصرف گاز صرفه جوئی کنند.

سمینار و همایشها

 

عنوان همایش/ سمینار ارائه دهنده
راهکارهای بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی شرکت خدمات فنی و مهندسی نویان بهینه
گرامیداشت هفته پژوهش امور پژوهش و فناوری
آموزش نرم افزار Gambit دانشگاه صنعتی امیرکبیر
آموزش مقدماتی نرم افزار Fluent دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مطالعه لرزه خیزی با استفاده از پردازش داده های سنجش از راه دور و مغناطیس هوای پژوهشکده بین المللی زلزله
انرژی های تجدید پذیر و آشنایی با تجهیزلت آن در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
آشنایی با سیستم های قرائت از راه دور و مانیتورینگ اطلاعات ایستگاه های تقلیل فشار گاز گروه مهندسی کاگ
مدلسازی و شبیه سازی تقاضای انرژی- نرم افزارLEAP مهندس محمدعلی مرادی
توسعه و کاربرد انرژی های نو در صنعت گاز سازمان انرژیهای نو ایران

 

 

نوآوری و ابتکارات انجام شده در شرکت گاز استان قم

 • طراحی و ساخت فیلترتصفیه گاز ورودی کنتورهای خانگی
 • ساخت آچار شیرهای شبکه بصورت (Box) با دسته ثابت
 • ساخت گریس پمپ با استفاده از جک خودرو
 • طراحی و ساخت کلیه قطعات یدکی شیرهای شبکه
 • جایگزینی دیافراگم لاستیکی گریس پمپهای ۴۰۰ باپیستون آلومینیومی بمنظور افزایش طول عمر دیافراگم و کارایی گریس پمپ
 • طراحی و استفاده از علمک پلی اتیلن دو قلو جهت کنترل سرعت گاز برای مشترکین با مصرف ۱۶۰ مترمکعب در ساعت
 • حذف گیربکس از شیرهای ۵/۷ دوری ۶ اینچ

 

سمینارآموزشی قاتل زمستانی

درآستانه فصل زمستان ،سمینار آموزشی قاتل زمستانی در شرکت گاز قم برگزار شد. رئیس امور ایمنی – بهداشت و محیط زیست شرکت گاز قم در این سمینار آموزشی ،با تحلیل و بررسی برخی از حوادث گازگرفتگی، مهمترین علت اینگونه حوادث را تخلیه نشدن گازهای حاصل از احتراق توصیف کرد. آقای صالحی پرور گفت :ضرورت تأمین هوای لازم برای وسایل گاز سوز براساس ظرفیت آنها در داخل ساختمانها، استفاده از لوله های دودکش با قطر استاندارد وحداقل ار تفاع ۳ متر و نصب کلاهک H روی آنها،اطمینان از مسدود نبودن دودکشها در جلوگیری از گازگرفتگی بسیار موثر است. وی همچنین به شهروندان توصیه کرد بمنظور جلوگیری از انفجار حتماً شیلنگ و بست های اتصال لوله را بطور مرتب کنترل کنند تا از نشتی و انفجار گاز جلوگیری شود. در بخش دیگر از این سمینار،معاون بهره برداری شرکت گاز استان قم گفت: میزان مصرف گاز شهر وندان که در تابستان یک میلیون متر مکعب است در زمستان و در اوج مصرف به ده میلیون متر مکعب میرسد. آقای مهندس فرجی افزود :به نسبت افزایش مصرف گاز، خطرات هم افزایش می یابد و لازم است شهروندان بیش از گذشته مراقب بوده و رعایت موارد ایمنی را بنمایند.

 

سیستم مانیتورینگ بهره‌وری شرکتهای گاز استانی

چکیده

قانونگذار در برنامه چهارم توسعه، مقرر کرده است که بایستی  ۳۱.۳ درصد افزایش در تولید ناخالص ملی، با افزایش بهره‌وری تحقق یابد.  در این راستا فعالیتهای زیادی در شرکت ملی گاز ایران صورت گرفته است. ازجمله، سیستم مانیتورینگ بهره‌وری که یک سیستم مبتنی بر وب می باشد، ایجاد و پیاده‌سازی شده و به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از بخشهای این سیستم، سیستم جمع آوری اطلاعات می باشد که ماهیت اصلی آن batch  بوده لیکن در قالب سیستم فعلی به صورت online  پیاده‌سازی‌ شده است. در این مقاله ضمن مرور فعالیتهای انجام شده و شناخت چرخه کار و اطلاعات و مدل بکار گرفته شده در سیستم، به بررسی وضعیت سیستم مانیتورینگ بهره‌وری پرداخته و دلیل و چگونگی پیاده‌سازی یک سیستمbatch  در قالب یک سیستم online   مشخص میشود. در این زمینه به فاز تحلیل و طراحی سیستمها و لزوم انجام مهندسی دوباره پرداخته می‌شود. همچنین نقاط قوت و ضعف چنین سیستمهایی بررسی گردیده و پیشنهادهایی (از جمله استفاده از آژاکس) ارائه خواهد شد. با نگاه به سیستمهای مشابه دیگر که اخیرا در دنیا مبتنی بر وب پیاده‌سازی گردیده اند، میتوان ایده‌های خوبی در راستای ایجاد و توسعه چنین سیستمهایی در ایران نیز بدست آورد.

متن کامل

bahrevar-m

نویسنده: عباس خسروبیگی

khosrobaigy@gmail.com

ارزیابی سنسورهای روباتیک درون خطی جهت یافتن نقایص و نشتی خطوط لوله

چکیده

هنگام آزمایش وضعیت خط لوله، بازرسی درون خطی با استفاده از تست‌های غیر مخرب یک ابزار اساسی و فاکتور مهم در برقراری برنامه مدیریت کیفیت که ایمنی و کاهش هزینه ها را تضمین میکند، می باشد. بحث روباتیک و یا روبات‌های درون خطی در هنگام ساخت روباتی که قابلیتهایی بیش از پیگهای هوشمند دارا باشند، مطرح شد. این وسیله قابلیت حرکت در خم‌های تند لوله، عبور از موانع و تغییراتی که در قطر لوله وجود دارد و مقاطعی از لوله که به سبب نقص دارای شکل غیر مدور میباشند، را داراست. می توان از شیرهای موجود جهت ارسال و دریافت این وسیله استفاده کرد و ضمنا این وسیله می تواند توان مورد نیاز خود را نیز از جریان عبوری گاز تامین کند و تداخلی با عبور جریان گاز نداشته باشد. به علت اینکه این وسیله می تواند در لوله توقف کند، امکان استفاده از تکنولوژی تست‌های غیر مخربی که تا کنون توسط پیگهای هوشمند انجام نشده – جهت اطلاع بهتر از نقایص لوله ، خوردگی و صدمات وارده –  را دارد. در این مقاله سازگاری و تطبیق روشهای تست‌های غیر مخربی که در پیگهای هوشمند کنونی جهت بازرسی از خطوط لوله مورد استفاده قرار نگرفته اند، در معماری روباتیک درون خطی شرح داده میشود و ارزیابی اینکه آیا این سنسورها قابلیت مطابقت و سازگارسازی جهت کمک و بهبود بازرسی درون خطی را دارند یا خیر؟ همچنین تکنولوژیهای سنسورهای رایج و سنسورهای پیشرفته و درحال ترقی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که آیا میتوانند در تکنولوژی روباتیک کاربردی باشند یا خیر؟ و ضمنا استفاده از تکنولوژیهای حسگرهای موجود و قابلیت تطبیق و مینیاتوری کردن آنها جهت روباتیک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

متن کامل

sensor

نویسندگان: اسکانیان – خسروبیگی

برگزاری همایش راهکارهای بهینه سازی و صر فه جویی مصرف انرژی در شرکت گاز استان قم

همایش راهکارهای بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی اول دیماه در شرکت گاز استان قم برگزار  شد.

در این همایش که جمع زیادی از کارکنان شرکت گاز استان حضور داشتند  یکی از کارشناسان در سخنانی  بهینه سازی مصرف انرژی را بهره گیری از شیوه صحیح و منطقی در مصرف دانست و گفت : با توجه به اینکه کشور ما همچنان با استانداردها و الگوی جهانی مصرف فاصله زیادی دارد ضروری است کارکنان ادارات با اگاهی از راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی  نقش موثرتری در تصحیح و رعایت  الگوی مصرف در جامعه داشته باشند.

بر اساس امار موجود مصرف سرانه انرژی در ایران  ۶۴ درصد بیشتر از متوسط جهانی است.

مهندس ذوالفقاری بخشهای روشنایی  گرمایش و سرمایش را در ادارات  مورد توجه قرار داد و افزود: عایق کاری حرارتی مناسب ساختمان و تاسیسات / خاموش کردن سیستم های گرمایشی یا سرمایشی حداقل یکساعت قبل از اتمام ساعت کار / استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی با نصب پنجره های مناسب / استفاده از لامپ های کم مصرف و پربازده / بازدید مرتب از سیستم ها و کاهش استفاده غیر ضروری از برق از جمله مواردی است که میتواند در بهینه سازی مصرف انرژی موثر باشد.

این همایش به همت  روابط عمومی  و امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان قم و یکی از شرکتهای فعال در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی  برگزار شد.

 

 

سمینار بازآموزی سیستم مدیریت یکپارچه در شرکت گاز استان قم

 

روز سه­شنبه مورخ ۲۱/۰۸/۸۷ سمینار بازآموزی سیستم مدیریت یکپارچه ( IMS) با حضورمهندس محمدی مدیریت محترم عامل ، معاونین و روسای واحدهای شرکت گاز استان قم در محل سالن کنفرانس این شرکت برگزار گردید. در ابتدا آیاتی چند از کلام … مجید تلاوت شد، سپس جناب آقای مهندس محمدی در خصوص اهداف خرد وکلان و خط مشی شرکت سخنانی بیان نمودند و در ادامه رئیس محترم واحد HSE جناب آقای مهندس صالحی پرور و مشاور، در مورد فعالیت های سیستم مدیریت یکپارچه و بازآموزی آن گزارش مبسوطی را ارائه نمودند.

 

برگزاری مراسم بزرگداشت روز پژوهش در شرکت گاز استان قم

 

بمناسبت گرامیداشت هفته پژوهش مراسمی در روز پژوهش(۲۵ آذر) با حضور مدیر عامل، معاونین، اعضای شورای پژوهش و کارکنان شرکت گاز استان قم برگزار گردید. در این مراسم ابتدا مهندس محمدی مدیر عامل شرکت گاز استان قم ضمن خوش‌آمد‌گویی و تبریک بمناسبت هفته پژوهش، به ضرورت و اهمیت پژوهش در سال نوآوری و شکوفایی پرداختند. سپس رئیس امور پژوهش شرکت، اهداف و برنامه های شرکت گاز استان قم را مطابق با سند راهبردی پژوهش و فناوری صنعت نفت و اولویتهای پژوهشی شرکت ملی گاز تشریح نمودند. در ادامه مراسم، گزیده ای از فعالیتها و دستاوردهای پژوهشی، همچنین نوآوریها و ابتکارات انجام شده در این شرکت ارائه گردید. در پایان مدیریت محترم با تقدیر و تشکر از اعضای شورای پژوهش از همکاران خواست تا با ارائه نقطه نظرات،پیشنهادات و راهکارهای اثربخش جهت رسیدن به جایگاه واقعی پژوهش و تعالی سازمان، همفکری و هم اندیشی نمایند.

 

اجرای پروژه احداث ساختمان اداری و پست امداد گاز شهر قنوات ۲۱/۹/۱۳۸۷

شرکت گاز استان قم در نظر دارد اجرای پروژه احداث ساختمان اداری و پست امداد گاز شهر قنوات را از طریق …

 

شرکت گاز استان قم در نظر دارداجرای پروژه احداث ساختمان اداری و پست امداد گاز شهر قنوات را از طریق مناقصه عمومی و پس از ارزیابی کیفی به مناقصه گران واجد شرایط واگذار نماید :

الف- شرح مختصر کار :

 • تهیه مصالح و احداث ساختمان اداری و پست امداد شامل تمام عملیات ساختمانی، برقی، تأسیسات، سرمایش، گرمایش، محوطه سازی، دیوارکشی و ….

ب- محل اجرا : استان قم (شهر قنوات) میباشد.

ج- شرایط پیمانکاران متقاضی :

 • توانایی انجام کار در مدت ۳۶۰ روز تقویمی.
 • دارا بودن حداقل رتبه ۵ از معاونت راهبردی.
 • توانایی ارایه ضمانتنامه بانکی یا وجه نقد به مبلغ ۰۰۰’۰۰۰’۱۴ ریال به عنوان سپرده شرکت در مناقصه همراه اسناد تحویلی به حساب جاری ۱۶۸۰ شرکت گاز استان قم.
 • توانایی ارایه انواع ضمانتنامههای بانکی جهت حسن اجرای تعهدات قراردادی.

د- مهلت اعلام آمادگی و دریافت اسناد و پاکات تا تاریخ ۲۹/۰۹/۱۳۸۷

هـ- مهلت تحویل اسناد مناقصه و ارزیابی کیفی حداکثر تا ساعت ۱۶ مورخ ۱۴/۱۰/۱۳۸۷

و- زمان بازگشایی پاکات ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه مورخ ۲۲/۱۰/۱۳۸۷ میباشد.

ز- مبلغ برآورد اولیه پروژه ۰۰۰’۰۰۰’۴۲۴’۲ ریال میباشد که پیمانکار بایستی ضریب پلوس/مینوس نسبت به مبلغ پایه را اعلام نماید.

مناقصهگران میتوانند جهت دریافت اسناد ارزیابی کیفی و مناقصه به آدرس قم, بین میدان امام خمینی و میدان شهید زینالدین کوچه شماره ۱۸ مراجعه نمایند. در ضمن این آگهی از طریق نشانی سایت شرکت گاز استان قم به آدرس : WWW.nigc-qom.ir قابل دریافت است. نکات قابل توجه :

 • ارایه مدارک فوق الذکر هیچگونه حقی را جهت متقاضیان ایجاد نخواهد کرد.
 • شرکت گاز استان قم در قبول یا رد کلیه پیشنهادها مختار بوده و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
 • به پیشنهادهای مشروط و مبهم و پیشنهادهایی که بعد از مدت مقرر در آگهی برسد مطلقاً ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر متقاضیان میتوانند با شماره تلفکس امور قراردادهای شرکت گاز استان قم ۶۶۲۰۰۰۴-۰۲۵۱ تماس حاصل فرمایند.

۱۱ مرداد ۱۴۰۰

سامانه ارتباط با مشتریان شرکت گاز استان قم

سامانه پیامک: 3000361211
تلفن گویا: 3194

دستور العمل بیمه
دستور العمل استفاده از بیمه مشترکین شرکت گاز
آمار بازدید
آخرین مطالب